Кобзи

Показати
Сортування
Кобзи

Кобзи в магазині МузЛайн

Для української народної музики характерне впізнаване звучання двох інструментів-бандури і кобзи, які з точки зору походження є спорідненими.

Кобза - це народний струнний інструмент з ладовим або безладовим грифом, який в минулому називали козацькою лютнею за схожу з нею конструкцію і звучання.

Народний інструмент кобза

Для кобзи характерні:

  • різноманітність розмірів корпусу;
  • компактні розміри;
  • форма корпусу неправильної півсфери;
  • мелодійне звучання з металевим тембром.

Згідно з історичними даними, кобза має давнє походження і з’явилася на Сході, звідки поширилася в тому чи іншому вигляді в країни Східної та Західної Європи, де набула популярності.

В історичних джерелах назва кобзи (в первісному написанні і вимові, яке пізніше трансформувалося в сучасний варіант) зустрічається вже в 13 столітті. Але з’явився цей інструмент багато століть раніше і сьогодні неможливо назвати хоча б приблизну дату його створення.

Сьогодні можна купити кобзу за порівняно невисоку ціну, проте цей інструмент поширений куди менше, ніж мандоліни, балалайка і інші народні Струнні щипкові.

Види кобз та їх характерні особливості

Кобзи не мали єдиного розміру, а їх форма варіювалася в невеликих межах - існують овальні і круглі напівсферичні інструменти. Як і лютні, вони виготовлялися з декількох частин, а гриф прикріплювався до корпусу за допомогою металевих кріплень.

Незалежно від форми і розміру, кобзи мали схожий лад, а Лади, які прив’язувалися до грифа, дозволяли грати хроматичні послідовності нот.

Український кобза-сольний і акомпануючий інструмент. У його супроводі співалися пісні і декламувалися віршовані та прозові твори.

Сьогодні відомо три типи кобз:

  • з ладами;
  • з ладами і приструнками;
  • без ладів, але з приструнками.

Приструнки-симпатичні струни, які кріпилися на корпусі і надавали звучанню інструменту особливого забарвлення. Основні струни були парними і їх кількість варіювалася від чотирьох і більше.

На рахунок ладів на старовинних кобзах серед істориків існує невелика розбіжність. Вважається, що лади на гриф інструментів прив’язувалися - а виготовлялися вони з натурального матеріалу, кишок тварин. І цілком природно, що матеріал цей не міг уціліти протягом навіть декількох десятиліть, як вціліло дерево. Тому питання-чи були кобзи безладовими залишається для ряду дослідників відкритим.

Грали на кобзі сидячи, пальцями, як і на лютні. Багато лютністи володіли майстерністю гри на ній.

В даний час кобза - рідкісний інструмент, який вже в 19 столітті замінила гітара. Проте, традиція гри на ній зберігається і в наш час, а виробництвом сучасних інструментів займаються зарубіжні та вітчизняні виробники і приватні майстри, які спеціалізуються на екзотичних інструментах і виготовляють також ручні барабани, Бубни та ін.

Кобза - Muzline.ua

Вибір і покупка музичного інструменту кобза в Музлайн

В інтернет-магазині Музлайн можна купити кобзу за розумну ціну - в нашому асортименті представлені інструменти з фото і офіційними гарантіями якості від виробника.

Ми пропонуємо покупцям широкий вибір рідкісних етнічних інструментів і оперативну доставку по території України.

Щоб зробити покупку-скористайтеся нашим сайтом. На ньому ви зможете порівняти кілька моделей інструментів, подивитися професійні огляди, ознайомитися зі специфікаціями і оформити замовлення не виходячи з дому! Оплатити покупку можна через Інтернет або готівкою при отриманні інструменту. У Музлайн є все, що може знадобитися професійному музиканту для творчості та плідної роботи!

Читати повністю